FAQ - pytania najczęściej zadawane przez pracodawcę

1. Kto płaci podatek od wynagrodzeń pracowników rekrutowanych za pośrednictwem aplikacji - Akolja czy ja?

Wszystkie koszta związane z zobowiązaniami podatkowymi dotyczącymi wynagrodzeń pracowników ponosimy my. Nasi partnerzy nie muszą się nimi martwić. Pracodawcy ponoszą jedynie koszt zapłaty za wykonaną pracę pracownika (której wysokość sam wcześniej ustala) oraz koszt jego wynajęcia.

2. Co, jeśli pracownicy nie wywiążą się z powierzonych zadań? Czy mogę domagać się zwrotu poniesionych kosztów?

Każdy pracownik zobowiązany jest solidnie wykonać przyjęte zlecenie. Jeśli dojdzie do rażącego niewypełnienia obowiązków, kultura osobista pracownika okaże się nieakceptowalna lub nasz partner zostanie ewidentnie narażony na straty, pracownik może zostać odesłany do domu bez gwarancji zapłaty. W takim przypadku nasz partner nie poniesie także kosztów jego wynajęcia. Wierzymy, że tego rodzaje sytuacje się nie zdarzą - przykładamy dużą uwagę do procesu rekrutacji i szkoleń.

3. Czy zamieszczając ofertę mogę podać ważne moim zdaniem kryteria dla pracowników - np. wiek, płeć, status studenta?

Tak, choć z doświadczenia wiemy, że w ogromnej większości przypadków nie jest to potrzebne. W razie potrzeby partner może dodać wybrane przez siebie kryteria, opisując zlecenie. Sugerujemy, aby tego rodzaju dodatkowe informacje wyróżnić DUŻYMI LITERAMI, aby mieć pewność, że nie zostaną przeoczone. Zwracamy uwagę pracownikom, aby uważnie czytali opisy zleceń i wybierali takie, które odpowiadają ich kwalifikacjom i możliwościom.

4. Czy oceny wystawiane pracownikom przez pracodawców są dla nich widoczne?

Pracownik widzi swoją średnią ocenę (w skali 1-6, gdzie spadek poniżej 3 prawdopodobnie oznaczać będzie zakończenie z nami współpracy), nie ma natomiast wglądu w poszczególne oceny składowe. Pracownik jest informowany o otrzymaniu oceny w dwóch przypadkach - gdy otrzymuje 6 albo 1 (w tym przypadku kontaktujemy się z nim, aby wyjaśnić szczegóły i zdecydować o dalszej współpracy). 

5. Czy jako pracodawca także jestem oceniany przez pracowników?

Pracownik ocenia każde wykonane zlecenie, może też zostawić krótki komentarz. Oceny te nie będą jednak widoczne publicznie - mają służyć pracodawcom lub ich przedstawicielom jako wartościowy feedback. 

6. Słabo znam się na komputerach; czy mogę liczyć na pomoc w założeniu i potem prowadzeniu profilu w Waszym systemie?

Oczywiście! Służymy pomocą - wspólnie z partnerem przejdziemy przez każdy etap aplikacji i wytłumaczymy działanie wszystkich jej elementów. W razie potrzeby wspólnie stworzymy profil pracodawcy i przygotujemy szablon ogłoszenia o pracę.

FAQ - pytania najczęściej zadawane przez pracownika

1. Czy system jest w pełni darmowy? Czy za dostęp do części funkcji muszę zapłacić?

Korzystanie z naszej aplikacji nie wiąże się z żadnymi opłatami. W Akolji to Ty będziesz zarabiał! :)

2. Gdy znajdę zlecenie, czy Akolja pobierze prowizję od mojego wynagrodzenia?

Nie. Cała kwota trafia do pracowników, a jej wysokość zależy od tego, ile gotowy jest zapłacić za zlecenie nasz partner, który zamieszcza ogłoszenie. Kwoty są jawne i widoczne.

3. W jaki sposób system chroni mnie przed nieuczciwymi pracodawcami?

To Akolja odpowiada za wypłaty. Otrzymasz je co dwa tygodnie, nawet w sytuacji, w której partner spóźnia się z przesłaniem nam należnych Tobie pieniędzy. 

4. Zainteresowały mnie wspomniane na stronie szkolenia. Organizuje je Akolja, czy sami pracodawcy?

Szkolenia organizuje Akolja. Mają one na celu podniesienie Waszych kompetencji. Wykonując zlecenia naszych partnerów, jesteście tak naprawdę naszymi pracownikami. To my jesteśmy odpowiedzialni za Wasze przeszkolenie. Dla kandydatów bez doświadczenia na rynku pracy szkolenia są obowiązkowe. Ich koszt ponosimy wyłącznie my.

5. Czy istnieje możliwość zgłoszenia się do zlecenia wspólnie ze znajomymi (jeśli pracodawca szuka więcej, niż jednej osoby)?

Oczywiście - o ile są oni zarejestrowani w Akolji i spełniają warunki ustalone przez pracodawcę. Zaprosić innego użytkownika do danego zlecenia można bezpośrednio w aplikacji.

6. Co, jeśli zostanę wybrany do wykonania zlecenia, ale z losowych przyczyn będę zmuszony zrezygnować?

W przypadku choroby - ważne zaświadczenie lekarskie zwalnia z obowiązku wykonania zlecenia. Jeśli zrezygnujesz ze zlecenia na 48h przed jego rozpoczęciem, możesz znaleźć zastępstwo za pośrednictwem aplikacji lub w naszej grupie na Facebooku. Jeśli nie znajdziesz nikogo na swoje miejsce i nie zjawisz się w pracy, z Twojej kolejnej wypłaty zostanie potrąca pewna kompensata (dwukrotnie wyższa, jeśli o absencji poinformujesz na mniej niż 24h przed rozpoczęciem pracy). O każdej absencji musisz nas poinformować - możesz to zrobić bezpośrednio w aplikacji.